Ranking kont oszczędnościowych – czerwiec 2024 r.

Jak wybrać najlepsze Konto Oszczędnościowe?

Rachunki oszczędnościowe są najlepszą formą przechowywania pieniędzy w krótkim terminie. W użytkowaniu są wygodniejsze niż lokaty bankowe. Mamy swobodny dostęp do kapitału bez utraty odsetek, a oprocentowanie jest na podobnej wysokości co depozyty. Przygotowany przez nas ranking rachunków oszczędnościowych pozwala na szybką orientację, który bank oferuje najlepsze warunki.

Bank OprocentowanieCzas trwaniaOpis Wybierz
7,1% w Nest Banku – Konto Oszczędnościowe opinie i szczegóły promocji
7.1%
90 dni

Nest Konto Oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 90 dni. Oprocentowanie 7,1% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

7% w Alior Bank – Konto Mega Oszczędnościowe opinie i szczegóły promocji
7%
4 miesiące

Konto Mega Oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 4 miesiące. Oprocentowanie 7% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

7% w Pekao Konto Oszczędnościowe – opinie i szczegóły promocji
7%
5 miesięcy (152 dni)

Konto Oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 5 miesięcy (152 dni). Oprocentowanie 7% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

7% w VeloBank – Elastyczne Konto Oszczędnościowe  opinie i szczegóły promocji
7%
3 miesiące

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 3 miesiące. Oprocentowanie 7% w skali roku. WYMAGANE KONTO: NIE

6,5% w mBank – Konto Oszczędnościowe z Rachunkiem Moje Cele opinie i szczegóły promocji
6.5%
3 miesiące

Konto Oszczędnościowe Moje Cele

Kwota do 50.000 zł. Czas trwania 3 miesiące. Oprocentowanie 6,5% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

6% w Santander – Konto Multi oszczędnościowe opinie i szczegóły promocji
6%
do 9.06.2024

Konto Multi oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Oprocentowanie 6% w skali roku, dostępne do 9.06.2024 r. Wymagane założenie konta osobistego.

6% w Millennium – Konto Oszczędnościowe Profit opinie i szczegóły promocji
6%
90 dni

Konto Oszczędnościowe Profit

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 90 dni. Oprocentowanie 6% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

5,25% w ING – Otwarte Konto Oszczędnościowe „Bonus”
5.25%
3 miesiące

Otwarte Konto Oszczędnościowe "Bonus"

Kwota do 200.000 zł. Czas trwania 3 miesiące. Oprocentowanie 5,25% w skali roku. Nowy i obecny klient. WYMAGANE KONTO: NIE

5,5% w ING – Otwarte Konto Oszczędnościowe OKO „Bonus na start”
5.25%
3 miesiące

Otwarte Konto Oszczędnościowe "Bonus na start"

Kwota do 200.000 zł. Czas trwania 3 miesiące. Oprocentowanie 5,25% w skali roku. Tylko dla nowych klientów. WYMAGANE KONTO: NIE

5% w Santander Consumer Bank – Rachunek Oszczędnościowy opinie i szczegóły promocji
5%
do 24.07.2024 r.

Rachunek Oszczędnościowy

Kwota do 50.000 zł. Czas trwania do 24.07.2024 r.. Oprocentowanie 5% w skali roku. WYMAGANE KONTO: NIE

5% w PKO BP Konto Oszczędnościowe Plus – opinie i szczegóły promocji
5%
90 dni

Konto Oszczędnościowe Plus

Kwota do 250.000 zł. Czas trwania 90 dni. Oprocentowanie 5% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

5% w Citi Handlowy – Konto SuperOszczędnościowe  opinie i szczegóły promocji
5%
bezterminowo

Konto SuperOszczędnościowe

Kwota do 20.000 zł. Oprocentowanie 5% w skali roku. WYMAGANE KONTO: TAK

Jak powstaje ranking kont oszczędnościowych? Kryteria, założenia, aktualizacja

Wybór najlepszego rachunku oszczędnościowego to ważna decyzja finansowa.  Jednak z uwagi na częstotliwość zmian oprocentowania, pojawiające się i znikające nowe oferty promocyjne nie sposób wybrać tylko jedno konto na stałe. Przy takim rozwiązaniu docelowy wynik nie byłby satysfakcjonujący. Najlepszym sposobem jest stałe śledzenie rankingu kont oszczędnościowych i cykliczne zakładanie rachunków, które wypracują dla nas oczekiwane zyski.

Pierwszym, najważniejszym kryterium w naszym zestawieniu jest wysokość oprocentowania. Najwyżej w rankingu znajdziesz konta, których oprocentowanie jest najlepsze i – odwrotnie –najniższe pozycje okupują banki z najgorszym oprocentowaniem. Pozostałe założenia mające wpływ na wynik to kwota, czas trwania, dodatkowe wymagania (np. konieczność założenia konta osobistego, wpływu na konto) ale także możliwe do uzyskania benefity (np. premia finansowa).

Ranking kont oszczędnościowych aktualizujemy przy każdej zmianie oferty promocyjnej w bankach.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to specjalne konto bankowe, na które możesz wpłacać pieniądze i zarabiać odsetki. Jest to wygodna alternatywa dla lokaty terminowej. Pozwala na bieżący dostęp do pieniędzy bez utraty odsetek i nie wiąże się z koniecznością blokowania pieniędzy na długi termin. Kapitalizacja następuje co miesiąc, dzięki czemu szybko  i regularnie możemy cieszyć się z uzyskanych zysków.

Najczęściej spotykamy konta oszczędnościowe, w których raz w miesiącu możemy dokonać wypłaty bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Kolejne wypłaty też są możliwe, ale bank pobiera wtedy opłatę wg ustalonych w cenniku stawek.

Co jest ważne przy koncie oszczędnościowym? W praktyce musimy pamiętać o dwóch rzeczach:

  • nie dokonywać wypłat częściej niż raz w miesiącu
  • bazując na rankingu, wybierać konta oszczędnościowe z dobrym oprocentowaniem, tym samym unikać kont nisko oprocentowanych

Niestety nie działa to tak, że każdy bank oferuje wysokooprocentowane konto oszczędnościowe. Najlepsze rachunki znajdziemy tylko w promocjach ograniczonych czasowo. Jeśli chcemy uzyskać atrakcyjne warunki w długim okresie musimy nastawić się na częste otwieranie nowych kont i przenoszenie co jakiś czas pieniędzy z banku do banku.

Trzeba pamiętać również, iż zyski z kont oszczędnościowych są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W swoich kalkulacjach dotyczących zyskowności musimy uwzględnić konieczny do zapłaty 19% podatek (tzw. podatek Belki). Jest on pobierany automatycznie przez bank i nie ma konieczności ujmowania go w deklaracji podatkowej.

Różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą

Konto oszczędnościowe działa inaczej niż lokata bankowa. Podstawową różnicę stanowi możliwość powiększenia kapitału już po uruchomieniu danej usługi, do konta oszczędnościowego możemy dopłacać nowe środki, a lokatę zasilamy tylko raz w trakcie jej zakładania. Kolejną istotną sprawą jest fakt, iż oszczędności z konta możemy wypłacić w dowolnej chwili nie ryzykując utraty odsetek, natomiast w przypadku lokaty mamy bardzo restrykcyjne podejście w tej kwestii – odsetek nie zobaczymy nawet gdybyśmy lokatę zlikwidowali dzień przed jej zakończeniem.

Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym następuje co miesiąc a w przypadku lokaty najczęściej ma miejsce dopiero na jej zakończenie.

Czym różni się konto oszczędnościowe od konta osobistego?

Konto oszczędnościowe służy do gromadzenia środków finansowych na dowolne cele. Natomiast konto osobiste jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, służącym do dokonywania bieżących wpłat i wypłat.
Dlatego konto oszczędnościowe jest wyżej oprocentowane niż konto osobiste, jednak przelewy z rachunku oszczędnościowego mogą być realizowane w ograniczonym zakresie.

Do konta oszczędnościowego z reguły nie wyrabiamy karty debetowej.

Korzyści z założenia konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe, będące uzupełnieniem zwykłego konta osobistego ma naprawdę sporo zalet. Istotną kwestią jest to, że pozwala zarabiać nawet przy niewielkim kapitale. Na konto oszczędnościowe możemy wpłacić nawet 1 zł i bank dopisze nam do tej kwoty odsetki.

Jest to bardzo bezpieczny produkt finansowy objęty regulacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lokując środki na koncie oszczędnościowym są one objęte ochroną BFG do wysokości 100 000 euro, co oznacza w przypadku upadłości banku twój kapitał wraz z odsetkami zostanie ci wypłacony przez Fundusz.

Inną zaletą konta oszczędnościowego jest wysokie oprocentowanie, niejednokrotnie atrakcyjniejsze niż takie, które uzyskałbyś na lokatach terminowych czy lokując pieniądze w obligacjach skarbowych. Na koniec, jako plusy, warto podkreślić jeszcze swobodny dostęp do gotówki oraz możliwość dodatkowych wpłat. Jeśli stwierdzimy, że chcemy powiększyć swoje oszczędności znajdujące się na koncie, możemy to zrobić podnosząc tym samym kwotę, która będzie oprocentowana.

Zarabianko
Logo