Zlecenie stałe – czy ułatwi nam życie?

W dzisiejszym zabieganym świecie zarządzanie finansami stało się bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej. Codzienne obowiązki, rachunki do opłacenia i różne rodzaje płatności mogą przytłaczać, ale istnieją narzędzia, które mogą sprawić, że te zadania staną się znacznie prostsze. Jednym z takich narzędzi są zlecenia stałe. W tym artykule omówimy, czym dokładnie są zlecenia stałe, jak działają, jakie są ich korzyści i ryzyka, oraz jak można je skonfigurować.

zlecenie stałe

Czym jest zlecenie stałe?

Zlecenie stałe to usługa oferowana przez banki, która pozwala automatycznie regulować określone płatności z Twojego konta bankowego. Mogą to być stałe, regularne opłaty, takie jak rachunki za media, kredyty hipoteczne, czy abonamenty, które powtarzają się co miesiąc, kwartał lub rok.

Jak działa zlecenie stałe?

Aby zrozumieć, jak działają zlecenia stałe warto prześledzić kroki od momentu ich utworzenia do finalnej realizacji płatności. Proces ten zazwyczaj wygląda następująco:

Ustalanie zlecenia stałego:

Najpierw musisz skonfigurować zlecenie stałe w swoim banku. To oznacza podanie informacji dotyczących odbiorcy płatności, kwoty, daty realizacji, częstotliwości płatności oraz daty zakończenia.

Zatwierdzenie i autoryzacja:

Podczas tworzenia zlecenia stałego, bank wymaga autoryzacji, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Jest to jednorazowe działanie, później podczas comiesięcznych płatności nie ma już takiej potrzeby.

Realizacja płatności:

Gdy nadejdzie termin płatności, bank automatycznie przekazuje odpowiednią kwotę na konto odbiorcy. Proces dzieje się automatycznie co miesiąc (ewentualnie inną określoną przez Ciebie częstotliwość).

Potwierdzenie i raporty:

Po zrealizowaniu płatności bank zazwyczaj dostarcza potwierdzenie lub umożliwia dostęp do raportów, które pozwalają śledzić historię zleceń stałych płatności.

PRZYKŁAD:
Masz kredyt samochodowy ze stałą ratą miesięczną 780 zł – ustawiasz zlecenie stałe w swoim banku, podajesz numer konta do wpłat, kwotę oraz dzień, w którym płatność ma następować np. 10-tego każdego miesiąca. Bank automatycznie opłaca raty, każdego miesiąca wysyłając wskazaną kwotę.

Warto zaznaczyć, że zlecenia stałe płatności zapewniają również bezpieczeństwo transakcji, ponieważ transakcje są monitorowane, a klient ma możliwość kontroli nad nimi.

Ile kosztuje zlecenie stałe?

W większości banków ustanowienie zlecenia stałego w bankowości internetowej lub w aplikacji jest darmowe. Jeśli zdecydujesz się na taką formę założenia zlecenia bank nie pobierze od Ciebie opłaty za jego ustanowienie ani za realizację przelewów.
Jeśli wybierzesz formę ustanowienia w oddziale banku lub przez infolinię musisz się liczyć z opłatą za uruchomienie usługi lub jej modyfikację.
Zawsze warto sprawdzić w swoim banku czy zlecenie stałe jest darmowe i na jakich zasadach.

Korzyści i zalety zleceń stałych 

Teraz, kiedy wiemy, jak działają zlecenia stałe, warto zastanowić się, dlaczego są tak popularne i jakie korzyści przynoszą. Oto kilka głównych zalet:

Ułatwienie zarządzania finansami:

Zlecenia stałe płatności eliminują konieczność ręcznego płacenia rachunków co miesiąc. To oszczędza czas i energię, które można przeznaczyć na inne ważne sprawy.

Eliminacja ryzyka opóźnień w płatnościach:

Opóźnienia w płatnościach prowadzą do dodatkowych opłat i konieczności uregulowania not odsetkowych. Zlecenia stałe eliminują to ryzyko, ponieważ płatności są realizowane automatycznie.

Oszczędność czasu:

Po co tracić swój cenny czas na comiesięczne powtarzalne czynności? Zlecenia stałe  załatwią tę sprawę „jednym” kliknięciem.

Potencjalne wyzwania i ryzyka

Choć zlecenia stałe mają wiele zalet, istnieją także pewne ryzyka, z którymi trzeba się liczyć:

Niewystarczające środki na koncie:

Jeśli na Twoim koncie brakuje środków, zlecenie stałe może nie zostać zrealizowane. Wiele banków oferuje opcje ponawiania zlecenia stałego – warto z niej skorzystać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Koniecznie sprawdź jak to działa w Twoim banku.

Mniejsza elastyczność:

Zlecenie stałe działa świetnie, niestety jedynie przy stałych kwotach. Jeśli twoje rachunki są nieregularnej wysokości musisz skorzystać z innej formy płatności np. polecenia przelewu

Jak ustawić zlecenie stałe?

Skonfigurowanie zleceń stałych płatności w banku jest zazwyczaj prostym procesem, ale wymaga uważności i dokładności. W pierwszej kolejności upewnij się, że Twój bank oferuje zlecenia stałe i czy są one darmowe. Nie wszystkie banki udostępniają tę usługę, a niektóre mogą pobierać opłaty za jej korzystanie.

 1. Zbierz niezbędne informacje, takie jak dane odbiorcy, numer konta, kwotę płatności, datę i częstotliwość płatności
 2. Zaloguj się do bankowości internetowej i znajdź znajdź sekcję związaną z płatnościami (najczęściej jest to sekcja: Przelewy lub Płatności)
 3. Wprowadź wszystkie niezbędne informacje:
  • Nazwę odbiorcy
  • Numer rachunku odbiorcy
  • Kwotę przelewu
  • Tytuł przelewu
  • Datę najbliższej płatności
  • Cykl powtarzania płatności np. co miesiąc
  • Termin zakończenia zlecenia
 4. Upewnij się, że dane są poprawne i zaakceptuj. Zazwyczaj bank wymaga autoryzacji kodem lub poprzez aplikację.
 5. Sprawdzaj co jakiś czas swoje konto, aby upewnić się, że zlecenia stałe  działają zgodnie z planem. Jeśli zachodzi potrzeba zmiany kwoty lub danych odbiorcy, zaktualizuj je w systemie bankowym.

Kiedy warto ustawić zlecenia stałe? Przykłady sytuacji.

Regulowanie rachunków za media:

Wiele osób korzysta z zleceń stałych płatności, aby automatycznie regulować rachunki za prąd, gaz, wodę czy internet. Dzięki temu można uniknąć opóźnień w płatnościach i dodatkowych opłat. Ponadto część banków oferuje usługę „zwrot za rachunki”, z której warto skorzystać.

Spłata kredytów i pożyczek:

Posiadając kredyt samochodowy, hipoteczny lub inną formę pożyczki, można skonfigurować zlecenia stałe płatności, aby regularnie spłacać raty, co pozwala uniknąć karnych odsetek czy wpisu w historii kredytowej.

Abonamenty i usługi cykliczne:

Jeśli korzystasz z usług abonamentowych, takich jak usługi streamingowe, zlecenia stałe płatności mogą być idealnym rozwiązaniem do opłacania abonamentów. Nie musisz się martwić o to, czy zapłaciłeś za kolejny miesiąc subskrypcji.

Kieszonkowe:

Masz dziecko, które korzysta ze swojego konta i w ten sposób wypłacasz mu tzw. kieszonkowe. Nic prostszego niż ustawić stałe zlecenie i zapewnić dziecku regularny przypływ gotówki.

Podsumowanie

Zlecenia stałe to narzędzie, które może znacząco ułatwić zarządzanie finansami. Automatyczne regulowanie płatności eliminuje ryzyko opóźnień w terminach płatności, oszczędza czas i wysiłek. Zlecenie stałe w prosty sposób ustanowisz samodzielnie w bankowości elektronicznej lub aplikacji. Dużym plusem jest możliwość zmiany parametrów w każdej chwili lub całkowitego jego anulowania. Niemniej jednak, konieczne jest cykliczne monitorowanie i zarządzanie zleceniami stałymi, aby uniknąć ewentualnych problemów. Jeśli rozważasz skorzystanie ze zleceń stałych pamiętaj, aby sprawdzić ofertę w Twoim banku i upewnić się, że są one odpowiednie dla Twoich potrzeb i sytuacji finansowej.

Podziel się swoją opinią:

DODAJ SWOJĄ OPINIĘ:

Zarabianko
Logo