Bank Millennium oferuje wiele produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych dla swoich klientów. Jednym z nich jest tzw. „struktura” będąca połączeniem klasycznej lokata bankowej z inwestycją na giełdzie papierów wartościowych. Jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Millennium? Czy warto ją założyć? Czego nie mówią doradcy w rozmowie przez telefon? Sprawdźmy.

Lokata strukturyzowana Millennium – opinie i szczegóły oferty
Nazwa lokaty | Społecznościowy Gigant IV |
Instrument bazowy | akcje spółki Meta Platforms Inc. |
Oprocentowanie lokaty | od 4,2% do 29,99% w skali inwestycji |
Oprocentowanie w okresie subskrypcji | 1,5% |
Kwota | od 10 000 zł |
Okres | 2 lata |
Termin lokaty | 03.11.2023 r. – 31.10.2025 r. |
Termin subskrypcji | 03.10.2023 r. – 02.11.2023 |
Dla kogo | dla obecnych klientów, dla nowych klientów |
Wymagane założenie konta osobistego | TAK |
Uwagi | zakładana w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej |
Odnawialność | lokata nieodnawialna |
Kapitalizacja | odsetki wypłacane na koniec okresu |
Lokata strukturyzowana Millennium oferuje pewny minimalny poziom zwrotu i daje szansę na wyższy wynik uzależniony od powiązanego, wybranego wskaźnika takiego jak akcje, indeksy giełdowe, obligacje lub surowce.
Jak działa lokata strukturyzowana w Banku Millennium
Po pierwsze, lokaty strukturyzowanej nie możesz założyć ot tak, w każdej chwili. Istnieje bowiem tzw. okres subskrypcji – czas, w którym bank „zbiera chętnych”. Przystąpienie do programu wiąże się z koniecznością wpłaty pieniędzy przeznaczonych na lokatę. Środki te pracować będą dla ciebie w dwóch różnych okresach odsetkowych:
- w okresie subskrypcji – 1,5% w skali roku
- w okresie lokaty – od 2,1% do 14,99% w skali roku (od 4,2% do 29,99% w skali inwestycji)
Po drugie, wynik tej lokaty zależy od wyceny instrumentu bazowego, na którym opiera się „struktura”. Pod uwagę brane są tylko dwie wartości – na początku oraz na końcu inwestycji (po dwóch latach). Jeśli instrument bazowy na koniec lokaty wyceniany jest wyżej niż przy starcie lokaty to masz szansę na wyższy niż minimalny zysk z lokaty. Jeśli natomiast wycena jest niższa otrzymujesz jedynie odsetki z dolnego progu oprocentowania.
Jaki zysk z lokaty strukturyzowanej Millennium
Zysk z lokaty uzależniony jest od wartości akcji spółki technologicznej Meta Platforms Inc. notowanej na giełdzie NASDAQ w Nowym Jorku. Lokata nastawiona jest na wzrost wartości jednostki tego funduszu.
Czego nie usłyszałem w rozmowie z doradcą bankowym zachęcającym mnie do założenia lokaty strukturyzowanej? Nie było mowy o szczegółach jak dokładnie zbudowana jest formuła obliczania odsetek, a w szczególności ile wynosi partycypacja w zysku i co się dzieje gdy omawiany Wskaźnik chociaż raz osiągnie lub przekroczy 150% poziomu Wartości Początkowej.
Wyjaśniając – inwestor ma 60% partycypacji we wzroście wartości indeksu, o ile w okresie inwestycji jego wartość ani razu nie osiągnie ani nie przekroczy 150% swojej wartości początkowej, a w dacie końcowej obserwacji będzie wyższa od wartości początkowej. Maksymalna stopa zwrotu ograniczona jest do 29,99% w skali inwestycji.
Jeżeli w okresie inwestycji wartość indeksu ani razu nie osiągnie ani nie przekroczy 150% wartości początkowej (obserwowane są oficjalne poziomy zamknięcia sesji), w dacie zapadalności Klient otrzyma:
KWOTA KAPITAŁU + MAX [4,2%, (WARTOŚĆ KOŃCOWA ÷ WARTOŚĆ POCZĄTKOWA – 1) × 60%] × KWOTA KAPITAŁU
Jeżeli w okresie inwestycji wartość indeksu chociaż raz osiągnęła lub przekroczyła 150% poziomu wartości początkowej, Klient otrzyma:
KWOTA KAPITAŁU + 4,2% × KWOTA KAPITAŁU
Powyższe wzory jasno przedstawiają jak konstruowany jest potencjalny zarobek. Z wyliczeń wynika, iż w pozytywnym scenariuszu, nasz zysk procentowo nie będzie wynosił tyle samo co wzrost indeksu a jedynie jego określoną część.
Opinie czy warto skorzystać z lokaty strukturyzowanej
Głosy są podzielone, zwolennicy produktu zachwycają się lokatą strukturyzowaną wysuwając argument, iż jest to bezpieczna inwestycja na której nie można stracić. Przeciwnicy twierdzą, iż lepsze wyniki osiągnąć można inwestując na giełdzie papierów wartościowych kupując samodzielnie akcje tej samej spółki lub trzymając pieniądze na zwykłej lokacie bankowej z promocyjnym oprocentowaniem
Na pierwszy rzut oka, lokata strukturyzowana wydaje się ciekawym produktem bankowym. W ujęciu nominalnym przecież na pewno zarobimy niewielką kwotę, a i dajemy sobie szansę na zarobek z wyższego poziomu. Po bliższej analizie, można jednak dojść do wniosku, że satysfakcjonujący zysk w ujęciu realnym będzie trudno osiągnąć.
Bank ogranicza maksymalny zysk do pewnego poziomu. A przecież nam chodzi o to żeby pokonać inflację!
Wskaźnik partycypacji to tylko 60% a więc z wypracowanego przez indeks zysku otrzymujemy niewiele więcej niż połowa.
Do tego dochodzi niezrozumiały warunek, że wzrost indeksu nie może przekroczyć 150% – gdy tak się stanie otrzymujemy minimalne odsetki.
Rozważając ten produkt, trzeba mieć świadomość, iż funkcjonuje on bardziej jak inwestycja niż klasyczna lokata, a zysk zależy w głównej mierze od wyceny akcji w jednym dniu kończącym okres umowy.
Jeśli już zdecydujesz się na lokatę strukturyzowaną, wpłać na nią pieniądze „w ostatniej chwili”. Pamiętaj, że oprocentowanie w okresie subskrypcji jest niskie i więcej „wyciągniesz” trzymając środki w okresie zapisów np. na koncie oszczędnościowym.
Arkadiusz Jędrysiak
Alternatywne rozwiązania
Zastanawiając się nad sposobami lokowania pieniędzy warto przyjrzeć się przede wszystkim dwóm alternatywnym rozwiązaniom: lokatom bankowym na promocyjnych warunkach oraz samodzielnemu zakupie akcji Alphabet Inc.
W rankingu lokat bankowych znajdziesz wiele ofert, które pozwolą ci w okresie dwóch lat uzyskać wynik wyższy niż minimalne oprocentowanie lokaty strukturyzowanej. Zakładając scenariusz pesymistyczny, w którym bazowy indeks po dwóch latach będzie na niższym poziomie niż w momencie startu lokaty rozwiązanie z lokatą bankową na promocyjnych warunkach okaże się skuteczniejsze.
Sprawdź Ranking lokat bez konta:
W rankingu kont maklerskich znajdziesz natomiast wiele opcji założenia konta inwestycyjnego i możliwości samodzielnego zainwestowania w akcje Meta Platforms Inc. Zakładając scenariusz optymistyczny, w którym wycena akcji po dwóch latach będzie na wyższym poziomie niż w momencie zakładania lokaty, rozwiązanie z samodzielną inwestycją w akcje przyniesie ci większy zysk. W tym rozwiązaniu posiadasz też znacznie większą elastyczność – nie musisz sprzedawać akcji dokładnie po 2 latach, możesz to zrobić wcześniej lub później – ty decydujesz, nie bank kiedy zamknąć inwestycję.
Sprawdź Ranking kont maklerskich:
Zalety i wady lokaty strukturyzowanej Millennium
Największą zaletą lokaty strukturyzowanej Millennium jest gwarancja wypracowanego zysku. Nie tylko, nie możemy stracić na tej inwestycji, ale w ujęciu nominalnym na pewno coś zarobimy. Istotną wadą są ograniczenia co do maksymalnego zysku, niski wskaźnik partycypacji oraz parametr dotyczący przekroczenia określonego procenta wartości początkowej.
Podsumowanie
Lokatę strukturyzowaną Millennium należy ocenić w dwóch aspektach.
Pierwszy element, to instrument bazowy – wspomniany w specyfikacji oferty – akcje spółki Alphabet Inc. Wysokość zysku uzależniona jest przecież od wyniku, jaki w okresie trwania takiej inwestycji osiągnie spółka Alphabet. Warto sobie odpowiedź na pytanie – czy to dobry kierunek, czy taki instrument ma szansę być wyżej wyceniany za 2 lata, jakie są perspektywy rozwoju dla tej firmy itd.
Drugi element to sama konstrukcja lokaty. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy taka forma inwestycji mi odpowiada. Jak zapatruję się na wynik w przypadku pesymistycznego, optymistycznego i pośredniego scenariusza. Dobrze określić jest sobie miejsce w całym portfelu inwestycyjnym i zastanowić się nad kompleksową dywersyfikacją swoich środków.
We wrześniu 2023 założyłem u nich lokatę „Internetowy Gigant I” na kwotę 60 tysięcy zł. Minęły dwa miesiące, nie otrzymałem żadnych dokumentów potwierdzających jej zawarcie, jak również żadnych dokumentów o warunkach na jakich lokata została zawarta. W serwisie internetowym brak informacji o oprocentowaniu, w aplikacji natomiast pokazuje oprocentowanie 0%. Czyli wygląda jakby robili sobie darmową pożyczkę na dwa lata.
Zdecydowanie polecam kontakt z bankiem celem otrzymania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy.